Kandidatura na prezidenta – cesta Karla Diviše

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

PhDr. Karel Diviš​​​

Karel Diviš je rodák z České Lípy. Vystudoval na Univerzitě Karlově v Praze matematiku a management na Matematicko-fyzikální fakultě a také ekonomii na Fakultě sociálních věd. 

V roce 2000 založil firmu IDC-softwarehouse, s.r.o., která v roce 2001 jako vůbec první ve střední a východní Evropě uvedla na trh on-line rezervační systém pro nákup letenek – www.letuska.cz. Má zkušenosti s implementací obdobných systémů v Ázerbájdžánu, Gruzii, Uzbekistánu, na Ukrajině, v Albánii, Srbsku a dalších zemích.

Podílel se a řídil několik projektů v oblasti systémové integrace a outsourcingu IT, v rámci kterých poznal důležitost zásad kybernetické bezpečnosti. S dalšími partnery proto založil e-Learningové vzdělávací kurzy www.cybersec.cz. 

Vedle své hlavní činnosti působil v letech 1995 – 2016 jako externí redaktor sportovní redakce České televize. Na přelomu milénia krátce pracoval jako analytik cenných papírů v České spořitelně a chvíli se zabýval take finančním poradenstvím.

Řadu let spolupracuje a pomáhá Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a je také členem charitativního fotbalového týmu osobností REAL TOP Praha.

Životní milníky

2021

Fotbal jako pomoc potřebným​

V rámci svého působení v redakci sportu ČT jsem se stal již někdy po roce 2000 členem fotbalového charitativního týmu osobností REAL TOP Praha.

Díky zakladateli Alexandrovi Smitovi a mnoha skvělým bývalým i současným sportovcům, moderátorům a umělcům se podařilo za téměř 20 let vybrat na konkrétní pomoc konkrétním lidem cca 30 mil. Kč a to nás všechny moc těší.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

2015 a 2020​

Kdy se mi změnil celý svět​

Po narození mého prvního syna a po olympiádě v Riu jsem se v roce 2016 po 21 letech rozhodl definitivně skončit jako sportovní redaktor v České televizi a věnovat se naplno již jen své rodině, podnikání a cestování.

V roce 2020 se mi pak narodil i druhý syn a poznal jsem, jak těžké je být dobrým a milujícím tátou dvou malých kluků.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

2003

Úspěšně dokončuji studium na FSV UK​

V tomto roce jsem získal hned dva tituly na FSV UK: Mgr. v oboru ekonomie se specializací na kapitálové trhy a PhDr. v oboru ekonomie
a naivně si myslel, že ještě zvládnu dostudovat PhD.

Držel jsem se statečně poměrně dlouho, ale nakonec to někdy zhruba kolem roku 2011 vzdal. Vést firmu, paralelně pracovat pro ČT, aktivně sportovat a ještě studovat PhD. přestávalo dávat smysl.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

2001

Z "garážovky" profi IT firmou​

Po rychlých začátcích (skládání počítačů ze součástek a různé weby) získáváme zakázku na tvorbu online portálu od firmy Asiana (letuska.cz). Naprogramovali jsme první online rezervační portál na prodej letenek v celé střední a východní Evropě, aniž bychom to v té době tušili.

Firma roste, postupně vzniká ve spolupráci s globálním distribučním systémem Galileo (dnes Travelport), více než 800 „letusek“ v cca 25 zemích světa a vstoupili jsme také do segmentu soukromé zdravotní péče.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

2000

Zakládám s kamarádem na koleji IT firmu IDC- softwarehouse​

S prací v České spořitelně jsem nakonec sekl ze dne na den po necelých 5 měsících. S kamarádem brzy na to zakládáme klasickou IT „garážovku“ nebo spíše „kolejovku“, protože první kancelář jsme měli na pokoji na koleji a dokonce tam přijímali i první klienty.

Stále pracuji v ČT a beru práci redaktora jako skvělé odreagování od firmy i od pokračujícího studia na FSV UK.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

1999​

Dokončuji Matfyz a začínám pracovat v České spořitelně

Po 5 letech dokončuji Matfyz a získávám titul Mgr. v oboru matematika a management. Stále pracuji externě i v ČT, ale také si chci vyzkoušet nějaké plnohodnotné zaměstnání.

Jedna odborná asistentka z FSV UK mě doporučila ke konci roku 1999 do České spořitelny, kde jsem začal pracovat jako analytik cenných papírů. Při této práci pozoruji technologickou bublinu amerických IT firem a říkám si, že bych měl také nějakou takovou firmu založit.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

září 1995

Začínám studovat ekonomii na FSV UK​

Ačkoliv jsem byl asi talentovaný na středoškolskou matematiku a posbíral i několik medailí z matematických olympiád, nebyl jsem takový ten typický „matfyzák“ a měl jsem celkem strach,  že těžkou školu nedodělám nebo že mě vyhodí.

Zapsal jsem se proto od druháku paralelně ještě na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, obor Ekonomie, která mě vždy fascinovala a těšil se, že jednou budu třeba finanční poradce nebo burzovní makléř. Takže vedle práce v ČT jako skvělého koníčka ještě studuji naráz 2 vysoké školy, ale dá se to zvládnout.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

září 1994

Začínám studovat "Matfyz" a dostal jsem se k práci sportovního redaktora na ČT​

Po studiu (1990-94) a maturitě ve výběrové matematické třídě na krajském Gymnáziu F.X. Šaldy v Liberci dávám na doporučení naší „matikářky“ a začínám studovat Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor Matematika a management.

Díky zmíněnému úrazu hlavy, musím přestat hrát fotbal, a tak jsem se přes svoji maminku alespoň seznámil s dalším „Českolipákem“ Pavlem Čapkem a po věcné debatě o fotbalu se rozhodl zůstat u sportu alespoň pasivně jako externí spolupracovník ČT, kde mi nabídli práci ve sportovní redakci.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

1981 - 1995, žiji fotbalem

Objevil jsem lásku ke sportu

Od svých pěti let jsem začal kopat do míče za Vagónku Česká Lípa a až do svých 18 let jsem hrál na pozici brankáře. Šlo mi to celkem dobře, v mladším dorostu jsme postoupili do první ligy a myslel jsem, že se fotbalem budu jednou profesionálně živit.

Později mě ale v Praze, v dresu Břevnova, kopl jeden protihráč velmi silně do hlavy a lékaři mi sport na rok úplně zakázali. Můj sen o kariéře profesionálního fotbalisty se rozplynul. I tak mi ale láska ke sportu zůstala a rád si dodnes zahraju kromě fotbalu také beachvolejbal, futsal, tenis, volejbal nebo se projedu na kole či si zaplavu nebo zaběhám.

O mně | Kandidát na prezidenta ČR

24.3.1976, narození

Rodák z České Lípy
Ačkoliv žiju a pracuju v Praze, dodnes jsem hrdý „Českolipák“. Miluju svoje rodné město, mám zde spoustu známých a přátel a také starou chatu po dědovi a babičce u Milčanského rybníka blízko Holan, kde jsem trávil velkou část dětství se svými rodiči.
O mně | Kandidát na prezidenta ČR